Γενικά

Στα ημιτελικά η Αίγυπτος, «ξέρανε» το Μαρόκο

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής προκρίθηκε η Αίγυπτος, καθώς επικράτησε 1-0 του Μαρόκο του Μανουέλ Ντα Κόστα με γκολ στο 88' και θα αντιμετωπίσει την Μπουρκίνα Φάσο. Δεν έπαιξε ο Ουάρντα.

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής προκρίθηκε με δραματικό τρόπο η Αίγυπτος, καθώς με γκολ της «χρυσής» αλλαγής, Καχραμπά, στο 88' επικράτησε του Μαρόκο με 1-0 και πλέον βλέπει τελικό.

Σε ένα σχετικά ισορροπημένο ματς, όλα έδειχναν ότι θα κριθεί στον έξτρα χρόνο της παράτασης, ωστόσο δύο λεπτά πριν από τη λήξη και έπειτα από σύγχυση στα καρέ του Μαρόκο, ο Καχραμπά με δυνατό βολέ άνοιξε το σκορ, στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά.

Αντίπαλος της Αιγύπτου η Μπουρκίνα Φάσο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλο τον αγώνα συμμετείχε ο Μανουέλ Ντα Κόστα που πλέον θα επιστρέψει στην Ελλάδα, ενώ δεν αγωνιστήκε ούτε λεπτό ο Ουάρντα.