Γαλλία

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ η Ρεν

Η ομάδα της Βρετάνης με πρωταγωνιστή τον Χυνού που πέρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, επικράτησε 4-2 της Τουλούζ και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ Γαλλίας.

Χορταστικό παιχνίδι στο Ροαζόν Παρκ, ανάμεσα στη Ρεν και την Τουλούζ με νικήτρια την ομάδα της Βρετάνης με σκορ 4-2 που την στέλνει στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Ο Χυνού αποτέλεσε τον απόλυτο πρωταγωνιστή του ματς, αφού πέρασε αλλαγή στο 82’ και μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πρόλαβε να σημειώσει δύο τέρματα και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του σκοράροντας στο 86’ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο 22’ ο Γιαγκό με αυτογκόλ έβαλε μπροστά στο σκορ την γηπεδούχο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, η Τουλούζ ισοφάρισε με τον Σιλά στο 40’, αλλά ο Μπουριγκό στο 42΄ έδωσε νέο προβάδισμα στην γηπεδούχο Ρεν. Στο 63’ ο Σανόγκο ισοφάρισε σε 2-2, αλλά με τα δύο γκολ του Χυνού στο τέλος, η Ρεν πήρε την πρόκριση με 4-2.

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης