Αγγλία

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Σαουθάμπτον και Μπράιτον, τα… ξαναλένε Σουόνσι-Σέφιλντ Γουένσντεϊ!

Για πρώτη φορά από το 2005, οι «άγιοι» θα είναι στους «8», μετά το «διπλό» στη Γουέστ Μπρομ -για την οποία αγωνίστηκαν οι… κλέφτες του ταξί, Έβανς και Μπάρι. Ιστορική πρόκριση για τους «γλάρους»!

Εκτός συνέχειας Κυπέλλου Αγγλίας έμεινε η Γουέστ Μπρομ, η οποία, στον απόηχο των όσων έγιναν από τους τέσσερις ποδοσφαιριστές της στη Βαρκελώνη, αλλά και το γενικότερο κακό κλίμα για τον Άλαν Πάρντιου, ηττήθηκε εντός έδρας από τη Σαουθάμπτον με σκορ 2-1.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Χουντ και Τάντιτς στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο (11', 56'), με τον Σάλομον Ροντόν να παρατείνει για λίγο την αγωνία, μειώνοντας στο τελικό σκορ δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι για την αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση, η Μπράιτον δεν άφησε περιθώρια για έκπληξη στην Κόβεντρι της League Two (3-1), σκοράροντας δύο φορές στο πρώτο μέρος, για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας στο δεύτερο, με το πρώτο γκολ του Λεονάρντο Ουτζόα, μετά από 1300+ ημέρες με τη φανέλα της!

Νωρίτερα μέσα στην ημέρα Σέφιλντ Γουένσντεϊ και Σουόνσι έμειναν στο 0-0, πηγαίνοντας αυτομάτως σε επαναληπτικό, ενώ το πρόγραμμα κλείνει με την επίσκεψη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της Χάντερσφιλντ.