Γαλλία

Στα… χασομέρια η Ρεν

Με γκολ του Ντιαχαμπί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ρεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης Γκινγκάμπ, η οποία έπαιζε -άδικα- με δέκα παίκτες για μισή ώρα.

Σπουδαίο τρίποντο στα… χασομέρια για τη Ρεν. Η ομάδα του Κριστιάν Γκουρκίφ επικράτησε 1-0 της αξιόμαχης Γκινγκάμπ που έπαιζε άδικα με δέκα παίκτες για μισή ώρα, χάρις σε ένα τέρμα του Ντιαχαμπί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το ματς στο πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό αλλά λιγοστές ευκαιρίες. Η καλύτερη από αυτές ήταν στο 7ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους αλλά ο Ντο δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο ομάδες δεν απειλούσαν ιδιαίτερα αλλά στο 63ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ωστόσο, η απόφαση του διαιτητή δεν ήταν σωστή καθώς ο Ντιαλό δεν ακούμπησε τον Ντεπ και κακώς αποβλήθηκε.

Ο Γκροζίτσκι ανέλαβε την εκτέλεσε αλλά ο Τζόνσον τον σταμάτησε! Αυτό δεν πτόησε τους παίκτες της Ρεν, που κατάφεραν στο φινάλε σε αντεπίθεση να λυγίσουν την αξιόμαχη Γκινγκάμπ. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ενρίκε γύρισε την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα και με πλασέ ο Ντιαχαμπί έγραψε το 1-0 στο 90'+3'.