Ιταλία

Στεγνό καθάρισμα και συνεχίζει το πρέσινγκ η Γιουβέντους!

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Γιουβέντους. Αν και ζορίστηκαν αρκετά, οι μπιανκονέρι έφυγαν χάρη σε γκολ του Μπερναντέσκι με το διπλό (0-1) από την έδρα της Κάλιαρι και διατηρήθηκαν στο -1 τη Νάπολι.

«Κυρία» η Γιουβέντους στη Σαρδηνία. Οι μπιανκονέρι δυσκολεύτηκαν αρκετά όμως κατάφεραν να φύγουν με το διπλό (0-1) από την έδρα της Κάλιαρι και να διατηρηθούν στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η ομάδα του Αλέγκρι ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα που βρήκε στο δοκάρι. Το ίδιο άτυχος στάθηκε και ο Μπερναντέσκι που είχε κι αυτός δοκάρι με φαλτσαριστό του. Πάντως και η Κάλιαρι νιώθει άτυχη, αφού σε δύο περιπτώσεις ο Σέζνι γλίτωσε κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως. Η Γιουβέντους είχε σταθερά την κατοχή, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν χάσει μέτρα στο γήπεδο και βρίσκονταν σε θέση άμυνας. Η λύση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 74ο λεπτό όταν ο Ντάγκλας Κόστα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Μπερναντέσκι άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Η Κάλιαρι το πάλεψε μέχρι τέλους, ωστόσο, ο Κιελίνι και οι υπόλοιποι καθάρισαν τα γεμίσματα προς την περιοχή του Σέζνι και στο φινάλε πανηγύρισαν τη νίκη.