Oλλανδία

Στην Αϊντχόφεν το Σούπερ Καπ Ολλανδίας

Η Αϊντχόφεν κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ολλανδία, καθώς κατέκτησε το Σούπερ Καπ, κερδίζοντας στον τελικό την Φέγενορντ με 1-0.

Τον πρώτο τίτλο της σεζόν πανηγυρίζει η Αϊντχόφεν! Οι πρωταθλητές Ολλανδίας επικράτησαν στον τελικό του Σούπερ Καπ με 1-0 της Κυπελλούχου, Φέγενορντ, και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Οι παίκτες της Αϊντχόφεν μπήκαν καλύτερα στο ματς και δημιούργησαν ορισμένες καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Μάλιστα, έφθασαν μια ανάσα από το γκολ στο 29’ αλλά ο Λουκ Ντε Γιονγκ δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάνσον από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο, εννιά λεπτά αργότερα, ο Πρόπερ έκανε το 1-0, με το σκορ να μένει μέχρι το φινάλε.

Στην επανάληψη, πάντως, οι ποδοσφαιριστές της Φέγενορντ βγήκαν μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση και παρότι είχαν ορισμένες καλές στιγμές με τους Ελ Αχμάντι και Κράμερ, δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα τέρμα, με το σκορ να μένει μέχρι τέλους και την Αϊνχτόφεν να παίρνει τον πρώτο τίτλο της σεζόν.