Ιταλία

Στην Γένοβα μόνο... Σαμπντόρια!

Σαμπντόρια λένε και… κλαίνε! Η «ντόρια» ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Γένοβας, καθώς επικράτησε 2-0 της τυπικά γηπεδούχου Τζένοα και μείωσε την διαφορά από την πέμπτη θέση στον πόντο.

Η Σαμπντόρια είναι το αφεντικό!

Πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση και σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, η Σαμπντόρια επικράτησε 2-0 της -τυπικά γηπεδούχου- Τζένοα και πήρε το ντέρμπι της Γένοβας! Παράλληλα, έφτασε τους 23 βαθμούς και μείωσε την διαφορά από την πέμπτη Ρόμα στον πόντο!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση τους γηπεδούχους να πιστέψουν πως μπορούσαν να πάρουν κάτι από το ματς. Ο Γκαστόν Ραμίρες, λοιπόν, ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για την Σαμπντόρια στο 24ο λεπτο, με τον πολύπειρο Φάμπιο Κουαλιαρέλα να διαμορφώνει στο 84’ το τελικό σκορ (0-2).