DOWNLOAD APPS

Στο -5 και περιμένει η Αϊντχόφεν

Έκανε το καθήκον της η Αϊντχόφεν και, επικρατώντας με 1-3 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ινγκλς για την 26η αγωνιστική της Eredivisie, μείωσε, έστω και προσωρινά, στο -5 στην κορυφή από τη Φέγενορντ.

Στο -5 και περιμένει η Αϊντχόφεν

Η Αϊντχόφεν νίκησε 3-1 στην έδρα της Γκόου Αχέντ Ινγκλς για την 26η αγωνιστική της Eredivisie και βρέθηκε, έστω και προσωρινά, στο -5 από την κορυφή και τη Φέγενορντ, που έχει ένα ματς λιγότερο, όπως και ο δεύτερος Αγιαξ, οπότε οι πρωταθλητές θα περιμένουν κάποιες «γκέλες» από τους δύο πρωτοπόρους, ώστε να αυξήσουν τις πιθανότητες για τον τίτλο ή για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι άουτ και εξακολουθούν να βρίσκονται σε άμεσο κίνδυνο υποβιβασμού.

Οι πρωταθλητές ήταν σαφώς ανώτεροι και κυριάρχησαν, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με τα γκολ των Λουκ Ντε Γιονγκ και Γκουαρντάντο.


Η σύνθεση της Αϊντχόφεν: Ζοτ, Ισιματ-Μιρίν, Μορένο, Αρίας, Βίλεμς, Πρέπερ, Σ. Ντε Γιονγκ (87’ Χέντριξ), Γκουαντράντο, Ράμσελααρ (82’ Μπέρβαιν), Περέιρο (83’ Σβάαμπ), Λ. Ντε Γιονγκ


Έμεινε στην πρώτη τετράδα η Ουτρέχτη, παρά την ήττα με 1-2 στο Αλμελο από τη Χέρακλες που ανέβηκε βαθμολογικά.

Συντριβή για τη Χέρενφεν στην έδρα της Εξέλσιορ με 1-4, οπότε οι «καρδούλες» έμειναν εκτός της προνομιούχου επτάδας, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βγουν για λίγο από την επικίνδυνη ζώνη.

Πήρε «ανάσα» η Ντεν Χάαγκ, η οποία επικράτησε στη Χάγη με 2-1 επί της Ναϊμέγκεν.



Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/3
Φίτεσε - Σπάρτα Ρότερνταμ 5-0
(22' Φαν Φόνσβίνκελ, 34' Φουρ, 40' Κράισβαϊκ, 45' Νακάμπα, 61' Κάσια)

Σάββατο 11/3
Ντεν Χάαγκ - Ναϊμέγκεν 1-0
(72' Χάβενααρ)

Γκόου Αχέντ Ιγκλς - Αϊντχόφεν 1-3
(48' Μανού / 40' πέν. Σ. ντε Γιονγκ, 61' Λ. ντε Γιονγκ, 85' Γκουαρντάντο)

Χέρακλες - Ουτρέχτη 2-1
(46' Κούβας, 90' Μπρουνς / 26' Αγιούμπ)

Εξέλσιορ - Χέρενφεν 4-1
(15' Έλμπερς, 42' Ματέι, 48' Μάσοπ, 90+2' Χάσελμπαϊνκ / 77' Σλάχφεερ)

Κυριακή 12/3
Βίλεμ - Τσβόλε (13:30)

Φέγενορντ - Άλκμααρ (15:30)

Ρόντα - Γκρόνινγκεν

Άγιαξ - Τβέντε (17:45)


Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

9η αγωνιστικής
  ΟΜΑΔΑ Β ΣΥΝΟΛΟ
+ - Ν Ι Η
  ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 24 29 8 8 0 1
  ΑΓΙΑΞ 19 23 7 6 1 2
  ΦΙΤΕΣΕ 18 20 8 5 3 1
  ΤΣΒΟΛΕ 18 15 10 5 3 1
  ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ 16 17 10 5 1 3
  ΑΛΚΜΑΑΡ 16 14 12 5 1 3
  ΧΕΡΕΝΦΕΝ 14 13 18 4 2 3
  ΟΥΤΡΕΧΤΗ 13 13 18 4 1 4
  ΑΝΤΟ ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ 13 9 11 4 1 4
  ΦΕΝΛΟ 12 12 13 3 3 3
  ΕΞΕΛΣΙΟΡ 11 10 13 3 2 4
  ΤΒΕΝΤΕ 9 12 12 3 0 6
  ΧΡΟΝΙΝΓΚΕΝ 9 12 15 2 3 4
  ΧΕΡΑΚΛΕΣ 9 12 17 2 3 4
  ΒΙΛΕΜ 9 10 19 3 0 6
  ΜΠΡΕΝΤΑ 7 9 17 2 1 6
  ΡΟΝΤΑ 6 8 20 2 0 7
  ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ 6 6 16 1 3 5

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
20/10/17 21:00 ΧΡΟΝΙΝΓΚΕΝ - ΒΙΛΕΜ 0 - 1
21/10/17 19:30 ΜΠΡΕΝΤΑ - ΤΣΒΟΛΕ 0 - 2
21/10/17 20:45 ΦΕΝΛΟ - ΑΝΤΟ ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ 0 - 2
21/10/17 20:45 ΕΞΕΛΣΙΟΡ - ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ 1 - 1
21/10/17 21:45 ΤΒΕΝΤΕ - ΡΟΝΤΑ 3 - 0
22/10/17 13:30 ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΧΕΡΑΚΛΕΣ 3 - 0
22/10/17 15:30 ΑΛΚΜΑΑΡ - ΟΥΤΡΕΧΤΗ 3 - 0
22/10/17 15:30 ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΑΓΙΑΞ 1 - 4
22/10/17 17:45 ΧΕΡΕΝΦΕΝ - ΦΙΤΕΣΕ 0 - 4
Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ