Ιταλία

Στο ρελαντί τριάρα στην Κιέβο η Γιούβε

Η Γιουβέντους έκανε το 3 στα 3 αφού επικράτησε 3-0 της Κιέβο, με τους Ιγκουαϊν και Ντιμπάλα να σκοράρουν στην επανάληψη, αφού η «βέκια σινιόρα» είχε προηγηθεί στα πρώτα 45 με αυτογκόλ του Χετεμάι.

Δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Champions League, να επικρατήσει απέναντι στην Κιέβο και να φτάσει στην 3η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Χετεμάι σαν επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 στο 17’, από ένα γκολ Ιγκουαϊν και Ντιμπάλα στην επανάληψη για το τελικό 3-0.

Η Κιέβο πρόβαλλε αρκετή αντίσταση στο πρώτο μέρος, αλλά προδόθηκε από έναν δικό της παίκτη. Στο 18ο λεπτό ο Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα από παρέμβαση με κεφαλιά του Χετεμάι για να γίνει το 1-0, με τον πρώην άσο της Ένωσης να στέλνει την μπάλα σαν…φορ στην εστία της ομάδας του. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 33’ ο Μάντζουκιτς πήρε την σέντρα του Ασαμόα, αλλά ο Σορεντίνο στη 200η του εμφάνιση με τη φανέλα της Κιέβο απέκρουσε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Αλέγκρι έβγαλε στο 54’ τον Ντάγκλας Κόστα για να περάσει στη θέση του τον Ντιμπάλα. Από δημιουργία του Ντιμπάλα και του Πιάνιτς, ο Ιγκουαϊν με το δεξί έκανε το 2-0 στο 59’ για να «κλειδώσει» τη νίκη για τη «βέκια σινιόρα». Το 3-0 διαμόρφωσε ο Πάολο Ντιμπάλα με ένα πανέμορφο γκολ στο 83ο λεπτό

Το 1-0 με το αυτογκόλ του Χετεμάι:

Το 2-0 του Ιγκουαϊν

To 3-0 του Ντιμπάλα

Η σύνθεση της Γιουβέντους (4-3-3): Σέζνι, Λιχτστάινερ, Μπενατιά, Ρουγκάνι, Ασαμόα, Στουράρο (76’ Μπερναντέσκι), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντάγκλας Κόστα (54’ Ντιμπάλα), Μάντζουκιτς (82’ Μπετανκούρ), Ιγκουαϊν