Γερμανία

Στο… χαλαρό η Μπάγερν

Με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου «καθάρισε» εύκολα την Γκλάντμπαχ (2-0) και επέστρεψε στις νίκες στην Bundesliga, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Δύο συνεχόμενες ισοπαλίες ήταν… αρκετές για την Μπάγερν Μονάχου. Μετά το ξέσπασμα στο Champions League, όπου νίκησαν εύκολα με 4-1 την PSV, οι Βαυαροί επέστρεψαν στις επιτυχίες και στην Bundesliga, επικρατώντας με σκορ 2-0 της Γκλάντμπαχ. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη των πρωταθλητών Γερμανίας επί της Μπορούσια, μετά από τέσσερα παιχνίδια, αφού δεν είχε καταφέρει να την νικήσει τις δύο προηγούμενες σεζόν, έχοντας δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» της Ντόρτμουντ (3-3 με την Ίνγκολσταντ) και αποσπάστηκε εξι ολόκληρους βαθμούς από την βασική της αντίπαλο στην κούρσα του τίτλου. Για την ώρα, βλέπει πίσω της την Χέρτα στο -3 και την Χόφενχαϊμ στο -4, μετά τις νίκες τους επί της Κολωνίας (2-1) και της Λεβερκούζεν (0-3) αντίστοιχα.

Η Μπάγερν μπήκε στο παιχνίδι με ξεκάθαρη διάθεση να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και το κατάφερε. Μόλις στο 16ο λεπτό ο Αρτούρο Βιδάλ άνοιξε το σκορ, ενώ 15 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 31’, ο Ντάγκλας Κόστα πέτυχε το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, αυτά ήταν τα παρθενικά τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα, τόσο για τον Χιλιανό μέσο, όσο και για τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε και γι’ αυτό «έφταιγαν» οι Βαυαροί. Έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων, κατέβασαν ταχύτητα, δίνοντας χώρο στη Μπορούσια, ωστόσο, με εξαίρεση την φάση στο 71’, όταν ο Χαν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, δεν απειλήθηκαν από την αντίπαλό τους, που έδειχνε ανήμπορη να πετύχει κάποιο γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Μπάγερν πανηγύρισε την έκτη νίκη της σε οχτώ αγωνιστικές.