Γερμανία

«Στοπ» στο Αμβούργο

Φρένο στο Αμβούργο του Κυριάκου Παπαδόπουλου που προερχόταν από δύο μεγάλες νίκες κόντρα σε Λειψία και Λεβερκούζεν, έβαλε η Φράιμπουργκ, αποσπώντας εκτός έδρας 2-2.

Τέλος στο μίνι σερί που είχε δημιουργήσει το Αμβούργο έβαλε η Φράιμπουργκ με το εκτός έδρας 2-2.

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου προερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα με το 1-0 επί της Λεβερκούζεν και το 3-0 επί της δεύτερης της βαθμολογίας, Λειψίας και είχε τη δυνατότητα να πάρει μεγάλη ανάσα. Ωστόσο, δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε δύο φορές και έτσι αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Χουντ στο 15’ άνοιξε το σκορ από κοντά και ήρθε η απάντηση από τον Φιλίπ στο 23ο λεπτό και ο Γκρέγκοριτς έκανε το 2-1 στο 57’ και δεκαπέντε λεπτά μετά ο Γκρίφο ισοφάρισε. Έτσι, το Αμβούργο είναι στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και οι φιλοξενούμενοι είναι ένατοι και στο -4 από την ευρωπαϊκή ζώνη.

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν βασικός, αλλά στο 31’ πήρε τη θέση του ο Τζουρού λόγω προβλήματος στον ώμο.