Ισπανία

«Στοπ» στο σερί της Ρεάλ-Σεφτέ για Θέλτα (video)

Η Βιγιαρεάλ έβαλε τέλος στο σερί 16 νικών της Ρεάλ στη La Liga παίρνοντας 1-1 στο «Μπερναμπέου». Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Θέλτα, αντίπαλο του Παναθηναϊκού.

Μετά από 16 σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ήρθε η ώρα της γκέλας για τη Ρεάλ. Η «βασίλισσα» έμεινε στο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ στο «Μπερναμπέου» δίνοντας την ευκαιρία σε Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο που αναμετρώνται αργότερα να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή. Ο Σέρχιο Ράμος έκανε το πέναλτι που στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έδωσε την ευκαιρία στον Μπρούνο Σοριάνο να βάλει μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο», ωστόσο ο ίδιος με κεφαλιά ισοφάρισε στο 48’. Η ομάδα του Ζιντάν παρά την πίεση που άσκησε δεν κατόρθωσε να βρει το δεύτερο γκολ και είχε την πρώτη της φετινή βαθμολογική απώλεια.

Real Madrid vs Villareal (1-1) ~ All Goals... από rubin7190

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League, Θέλτα, πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, νικώντας με 2-1 στο «Μπαλαΐδος» τη Σπόρτινγκ Χιχόν. Ο Ούγκο Μάγιο άνοιξε το σκορ στο 66’, αλλά παρότι ο Τσοπ ισοφάρισε με πέναλτι στο 80’, ο Ιάγκο Άσπας πέντε λεπτά μετά χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη.

Η σύνθεση της Θέλτα: Άλβαρες, Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Γκόμεθ, Ραντόγια, Ερνάντες, Βας(80’ Ρόσι), Σίστο (72’ Ντίας), Μπονγκόντα, Άσπας (90’ Γιόνι).