Ισπανία

Στοπ της Τζιρόνα στην Μπαρτσελόνα μέσα στο «Καμπ Νου»!

Φρέναρε την Μπαρτσελόνα η Τζιρόνα! Η παρέα του Μέσι ήρθε 2-2 (βρέθηκε να χάνει 2-1) μέσα στο «Καμπ Νου», παίζοντας με 10 από το 35', δεν έκανε το «5x5» και απέκτησε συγκάτοικο τη Ρεάλ στην κορυφή.

Την… πάτησε από την Τζιρόνα η Μπαρτσελόνα!

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας μετράει την πρώτη βαθμολογική απώλεια της φετινής σεζόν στην Primera Division, καθώς ήρθε 2-2 μέσα στο «σπίτι» της με την Τζιρόνα. Οπότε, δεν κατάφερε να κάνει το «5x5», που θα τη διατηρούσε μόνη πρώτη στην κορυφή, όπου πλέον συγκατοικεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία το Σάββατο νίκησε 1-0 την Εσπανιόλ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε άνοιξε το σκορ στο 19’ (με τον Μέσι ως συνήθως), έμεινε με δέκα στο 35’ λόγω κόκκινης στον Λενγκλέ, που πάνω σε μαρκάρισμα έβγαλε αγκώνα σε αντίπαλο, δέχθηκε ανατροπή σε 2-1 και στο τέλος αρκέστηκε με τον βαθμό λόγω του τέρματος του Πικέ στο 63’.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή…

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 19’ με ωραίο πλασέ έπειτα από γύρισμα του Αρτούρο Βιδάλ από τα δεξιά, για να έρθει η απάντηση του Στουάνι στο 45’, όταν και κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή ύστερα από την κάκιστη εκτίμηση της φάσης από τον Μπουσκέτς και με σουτ έφερε την κατάσταση στα ίσα. Ενδιάμεσα ήρθε κι αποβολή του Γάλλου στόπερ για το χτύπημα στον Σονθ.

Το 2-1 έγινε στο 51’, με τον Στουάνι να παίρνει το… ριμπάουντ έπειτα από παλικαρίσια προσπάθεια του Πορτού, που δεν εκβίασε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Πικέ. Ο έμπειρος στόπερ έδωσε τη λύση με κεφαλιά δώδεκα λεπτά αργότερα και ενώ ο Μέσι είχε δοκάρι με φάουλ περίπου δύο λεπτά πριν.