Ιταλία

Συνεχίζει να χαρίζει βαθμούς η Μίλαν

Για τρίτη σερί αγωνιστική έμεινε μακριά από τη νίκη η Μίλαν. Αυτή την φορά οι ροσονέρι ήρθαν ισόπαλοι στην έδρα της Κροτόνε (1-1) κι έχασαν την ευκαιρία να κάνουν καθοριστικό βήμα για το Europa.

Νέα απώλεια για τη Μίλαν που κάνει ντέρμπι την 6η θέση.

Οι ροσονέρι ήρθαν 1-1 στην έδρα της Κροτόνε, που αρνείται να εγκαταλείψει τις προσπάθειές της για παραμονή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, στρίμωξαν την ομάδα του Μοντέλα κι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Τρότα. Η Μίλαν συνήλθε μετά το μισάωρο και απάντησε πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Παλέτα (50’). Το «Χ» δεν βόλευε καμία από τις δύο ομάδες μέχρι το φινάλε χάθηκαν πολλές ευκαιρίες όμως το ματς δεν ξεκόλλησε από το 1-1.

Την ευκαιρία να πλησιάσει τους ροσονέρι στον πόντο έχασε η Φιορεντίνα, που ηττήθηκε εκτός έδρας 2-0 από την Παλέρμο, η οποία διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες της για παραμονή.

Στα υπόλοιπα ματς, η Κιέβο νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Τζένοα, η Κάλιαρι επικράτησε 1-0 απέναντι στην Πεσκάρα, ενώ η Έμπολι ηττήθηκε 3-1 από την Σασουόλο εντός έδρας. Πάρτι για την Μπολόνια με σκορ 4-0 απέναντι στην Ουντινέζε.