Πορτογαλία

Συνεχίζει την καταδίωξη η Μπενφίκα

Με άνετο διπλό 3-0 μέσα στην έδρα της Άβες, η Μπενφίκα εξακολουθεί να είναι κολλημένη στην πλάτη της Πόρτο, στο ματς που έκλεισε την αυλαία για την 22η αγωνιστική.

Με ένα άνετο τρίποντο των Λουζιτάνων απέναντι στην Άβες με 3-0 έκλεισε η αυλαία της 22ης ημέρας στην Primeira Liga. Moλις στο 3ο λεπτό ο Χάρις Σεφέροβιτς άνοιξε το σκορ για το 1-0, ενώ το 2-0 για τους «αετούς» έκανε ο Σίλβα στο 37’. Το τελικό 3-0 για την Μπενφίκα σημείωσε ο Φρανσίσκο Φέρρο που αποβλήθηκε πέντε λεπτά μετά το γκολ του.

Η Μπενφίκα πλέον έχει 53, έναντι 54 της Πόρτο, ενώ είναι η πρώτη ομάδα για φέτος στην Πορτογαλία, που έφτασε τα 60 γκολ στην επίθεση.