Γερμανία

Συνεχίζει την προέλαση η Λειψία

Η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ πήρε την 8η σερί νίκη της κόντρα στην φορμαρισμένη Σάλκε με σκορ και κράτησε την πρωτοπορία στην Μπουντεσλίγκα, με τρεις πόντους μπροστά από την Μπάγερν.

Παρά τις δυσκολίες που προέκυψαν και σε αυτό το ματς η Λειψία πήρε την 8η σερί νίκη της και βρίσκεται ξανά τρεις βαθμούς μπροστά από την Μπάγερν, με 33 έναντι 30 πόντων των Βαυαρών.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η πρωτοπόρος κέρδισε πέναλτι με τον Βέρνερ που ανατράπηκε από τον Φάρμαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο παίκτης που το κέρδισε και η Λειψία άνοιξε το σκορ στο 2’ για να γράψει το 1-0. Από στημένη φάση στο 32ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση, αφού ο Κολάσινατς από κοντά αφού πρώτα είχε πάρει την πρώτη επαφή ο Γκορέτσκα, έστειλε την μπάλα στον Γερμανοβόσνιο που από κοντά έφερε το ματς στα ίσια.

Με την έναρξη του β’ μέρους η Λειψία πήρε πάλι προβάδισμα αφού σε εκτέλεση φάουλ, ο Φόρσμπεργκ πήρε την κεφαλιά, ο Κολάσινατς την βρήκε στην πορεία της και την έστειλε στα δίχτυα του Φάρμαν για το 2-1.