Πορτογαλία

Προελαύνει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Με το απόλυτο των νικών μετά από τέσσερις αγωνιστικές συνεχίζει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία επικράτησε εύκολα της Εστορίλ με 2-1.

Με σπασμένα τα φρένα δείχνει να έχει μπει στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Τα «λιοντάρια» κατάφεραν να επικρατήσουν δίχως να φορτσάρουν ιδιαίτερα εντός έδρας της Εστορίλ με 2-1, έχουν το απόλυτο των νικών μετά από τέσσερις αγωνιστικές και βρίσκονται έστω και προσωρινά (η Πόρτο παίζει αργότερα) στην κορυφή της βαθμολογίας με 12 βαθμούς.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League ξεκίνησε αρκετά δυνατά την αναμέτρηση και πήρε το προβάδισμα σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ του Ζέλσον Μαρτινς.

Το εξαιρετικής ομορφιάς τέρμα του Μπρούνο Φερνάντες με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 11ο λεπτό, έμοιαζε να τελειώνει τη δουλειά και επέτρεψε στους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Το γκολ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Λούκας Εβαντζελίστα, στο 85ο λεπτό προκάλεσε εκ νέου κάποια ανησυχία, έβαλε ξανά την Εστορίλ στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να της επιτρέψει να κερδίσει κάτι περισσότερο από το ματς.