Europa League

Συνεχίζει τον περίπατο η Σαχτάρ…

Αγκαλιά με την πρωτιά του 8ου ομίλου είναι η Σαχτάρ Ντόνετσκ που έκανε το 3Χ3 στο Γιουρόπα Λιγκ(5-0 την Γάνδη). Στο άλλο ματς Κονιασπορ-Μπράγκα 1-1

Αποφασισμένοι να δώσουν από νωρίς τέλος στις όποιες φιλοδοξίες της Γάνδης εμφανίστηκαν από την αρχή του αγώνα οι παίκτες της Σαχτάρ Ντόνετσκ, οι οποίοι προηγήθηκαν από το 12ο λεπτό με τον Κοβαλένκο, στην αναμέτρηση της «Ντονμπας Αρένα».

Η ομάδα του Πάολο Φονσέκα ζευγάρωσε τα τέρματα της στο ημίωρο με τον Περέϊρα, ο οποίος έγραψε το 2-0 και απλοποίησε την κατάσταση για τους Ουκρανούς. Με την έναρξη της επανάληψης ο Μπερνάρ έκανε το 3-0 στο 46΄, ο Τάισον σημείωσε το 4-0 στο 75΄, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαλίσεφ στο 85΄.

Στην άλλη αναμέτρηση στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 8ο όμιλο, η Κόνιασμπορ και Μπράγκα ήρθαν ισόπαλες με με σκορ 1-1. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με τον Μιλοσεβιτς στο 9΄λεπτό, ενώ ο Αχμέντ έγραψε το 1-1 για τους Πορτογάλους, σκορ που πρέμεινε ως το τέλος.