Oλλανδία

Συνήλθε και ξέσπασε η Αϊντχόφεν

Δύο γκέλες ήταν πολλές για την Αϊντχόφεν, η οποία ξέσπασε με σκορ 3-0 της Ντεν Χάαγκ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Eredvisie και ανέβηκε στο +8 από τους Άγιαξ και Άλκμααρ που την καταδιώκουν.

Με τον Λουκ Ντε Γιονγκ να καθαρίζει σε ένα δεκάλεπτο η Αϊντχόφεν επιβλήθηκε 3-0 της Ντεν Χάαγκ στην 17η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας καθάρισε νωρίς το παιχνίδι και ανέβηκε στους +8 από Άγιαξ και Άλκμααρ, οι οποίοι θα μετρήσουν τις δυνάμεις τους την Κυριακή (17/12 – 15:30) στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Μέχρι το έβδομο λεπτό ο Ντε Γιονγκ είχε ήδη δώσει το προβάδισμα στην Αϊντχόφεν, με 2-0, ενώ η εύστοχη εκτέλεση του φαν Γκίνκελ στο 35’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ήττα με ανατροπή και σκορ 3-2 από την Τσβόλε γνώρισε η Βίλεμ του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 87’.

Η ομάδα του Έλληνα αμυντικού είχε προηγηθεί 2-0 μέχρι το 36’, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς «τούμπα» με τρομερή ανατροπή.