Πανθρακικός-Άρης 1-1

Τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Πανθρακικός, στο παιχνίδι με τον Άρη. Οι παίκτες του Αλμπέρ Καρτιέ προηγήθηκαν από νωρίς (8’) με το γκολ που σημείωσε ο Φαγιάρδο από το σημείο του πέναλτι, αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, αφού δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Φλάβιο, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ιομάρ Μαζίνιο και πήραν «κεφάλι» στο σκορ από το 8ο μόλις λεπτό. Ο Καζάκης εκμεταλλεύτηκε μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα του Άρη και «τσίμπησε» την μπάλα, αναγκάζοντας τον Βαλεντίν Ρομπέρζ να τον ανατρέψει. Ο Φαγιάρδο ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, γράφοντας το 1 – 0. Οι «κίτρινοι» από εκείνο το σημείο και μετά, άρχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες, τις οποίες όμως σπαταλούσε πότε ο Νέτο, πότε ο Αμπρέου. Οι παίκτες του Πανθρακικού προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην κόντρα, χάνοντας καλές ευκαιρίες. Το τέλος του πρώτου 45λέπτου έκρυβε όμως και άλλες συγκινήσεις. Δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής Σπάθας στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο Φλάβιο με ένα τυχερό σουτ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ενγκαμπί, ισοφάρισε σε 1 – 1 για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια αρκετά διαφορετική εικόνα από εκείνη του πρώτου. Ο Μαζίνιο έβαλε γρήγορα στο παιχνίδι τον Κάλβο για να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του, ενώ ο Καρτιέ προσπάθησε να εξασφαλίσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες, αφού ο μεν Άρης κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, παίζοντας ψηλά την άμυνα του, όμως ήταν και ευάλωτος στις αντεπιθέσεις της ακριτικής ομάδας. Η αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα στο 58’, επειδή τραυματίστηκε ο Βρονταράς, δεν είχε άσχημη εξέλιξη για τους «πρασίνους», αφού ο Ρόκα δήλωσε «παρών» σε όλες τις απειλητικές προσπάθειες των Θεσσαλονικέων, διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα.