LIVE: ΠΑΟ-Άρης 1-0 (Τελικό)

Σε εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Hellas Online ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Άρη. Κατώτερο των προσδοκιών το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Σοβαρά επεισόδια δύο ώρες πριν από την έναρξη με μάχες σώμα με σώμα. Παρακολουθήστε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr

90+4' Λήξη του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είναι Κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2009-10.

90+3' Στην τελευταία ίσως ευκαιρία του ματς, ο Χαβίτο σούταρε ψηλά άουτ.

88' Τρία πρόκειται να είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

83' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Κάλβο έδωσε τη θέση του στον Αντού.

79' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Λέτο, τον αντικαθιστά ο Χριστοδουλόπουλος.

75' Ο Νέτο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Τζόρβας έδιωξε ασταθώς με τα πόδια και ο Κόκε έχασε την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μιας και σούταρε άουτ.

74' Δεύτερη για τον Άρη. Φερνάντεζ αντί Ναφτί.

66' Αλλαγή για τον Άρη. Χαβίτο μέσα, Μεριέμ έξω.

65' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρίνος πήρε τη θέση του Νίνη.

63' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0! Ο Λέτο νίκησε με δυνατό σουτ από 30 μέτρα τον Σηφάκη. Ο Έλληνας πορτιέρο δεν είχε περιθώρια αντίδρασης, μιας και η μπάλα έσκασε μπροστά του.

62' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καραγκούνης αντικατέστησε τον Σαλπιγγίδη, ίσως στο τελευταίο παιχνίδι του διεθνή επιθετικού, καθώς το συμβόλαιό του λήγει το καλοκαίρι.

61' Ο Κόκε βρέθηκε σε καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή, αλλά σούταρε άουτ.

59' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάο για μαρκάρισμα στον Μεριέμ.

55' Ο Παναθηναϊκός έχει μπει πιο δυνατά από τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Σαλπιγγίδης σηκώθηκε για την κεφαλιά, αλλά δεν απείλησε.

48' Κίτρινη κάρτα στον Πρίττα που έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Νίνη.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

«Αποθέωση της τακτικής», χαρακτήρισε ο Γιώργος Χελάκης το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στον «αέρα» του NovaΣΠΟΡ FM 94,6.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' Το συρτό σουτ του Νίνη έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

41' Ο Σαλπιγγίδης επιχείρησε να νικήσει από 30 μέτρα τον Σηφάκη, το μόνο που κατάφερε όμως ήταν να στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ.

40' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο που έκανε ένα πολύ επικίνδυνο τάκλιν στον Μεριέμ.

*Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έχει παρατηρηθεί μία κόντρα ανάμεσα σε Ναφτί και Λέτο.

36' Ο Σπυρόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σισέ δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά, ενώ ο Σαλπιγγίδης που παρακολουθούσε την φάση δεν μπόρεσε να μπει στην τροχιά της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

30' Κίτρινη κάρτα στον Σπυρόπουλο.

28' Ο Τζόρβας μπλόκαρε σταθερά την εκτέλεση φάουλ του Μεριέμ από πλάγια θέση δεξιά.

25' Κόρνερ για τον Άρη, προβολή του Νασούτι από το ύψος του πέναλτι, διώχνει με υπερένταση ο Τζόρβας. Ισοφαρίζει τις μεγάλες ευκαιρίες.

22' Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Σηφάκης απέκρουσε σε πρώτη φάση τον κεραυνό του Νίνη απ' τα όρια της περιοχής και σε δεύτερο το ευθύβολο σουτ του Σαλπιγγίδη από κοντά.

18' Ο Βύντρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λέτο έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν ανησύχησε τον Σηφάκη.

16' Πατάει καλύτερα στα πόδια του ο Άρης, ψάχνεται ακόμα ο Παναθηναϊκός.

12' Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Νίνη.

6' Πιο δραστήριοι οι παίκτες του Έκτορ Κούπερ.

3' Στους τυπικά φιλοξενούμενους ανήκει η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Κόκε έβγαλε τη σέντρα, ο Μεριέμ τροφοδότησε τον Κάμπορα με το κεφάλι και με τον ίδιο τρόπο ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα έξω.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι "πράσινοι".

Συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας) 4-2-3-1: Τζόρβας, Καντέ, Κατσουράνης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Νίνης (65' Μαρίνος), Σαλπιγγίδης (62' Καραγκούνης), Λέτο (79' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ) 4-4-2: Σηφάκης, Νέτο, Βανγκέλι, Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι, Πρίττας, Νάφτι (74' Φερνάντεζ), Κάλβο (83' Αντού), Μεριέμ (66' Χαβίτο) Κόκε, Κάμπορα.

Διαιτητής: Τάσος Κάκκος
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

20:25 Οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

19.46 Ακολουθούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

19.35 Ο τερματοφύλακας του Άρη, Μιχάλης Σηφάκης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για "ζέσταμα".

19.29 Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ, Αλέξανδρος Tζόρβας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για να κάνει προθέρμανση. Γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς.

19.10 Οι οπαδοί του Άρη έχουν καλύψει τις θέσεις που προβλέπονται -βάσει σχεδίου- να καθίσουν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ.

18.54 Φτάνει στο ΟΑΚΑ η αποστολή του Παναθηναϊκού. Οπαδοί της ομάδας είναι στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ και επιδοκιμάζουν τους παίκτες του Νίκου Νιόπλια και τον ίδιο.

18.51 Οι παίκτες του Άρη έχουν περάσει στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ για την καθιερωμένη βόλτα τους. Οι οπαδοί τους, τους επεφύλαξαν αποθεωτική υποδοχή. Αρκετοί ποδοσφαιριστές των «κίτρινων» έχουν βγάλει τα κινητά τους τηλέφωνα και «τραβούν» βίντεο τους οπαδούς τους.