ΑΕΚ-ΑΡΗΣ 4-2 (Τελικό)

Ο Άρης προηγείται 2-1 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των play-offs. Με δέκα παίκτες αγωνίζονται και οι δύο ομάδες. Αυστηρές οι αποβολές των Γιάχιτς και Κάλβο. Παρακολουθήστε Live από www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

90' Κίτρινη κάρτα στον Ναφτί

89' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Σκόκο ο Γεωργέας

89' Κίτρινη κάρτα στον Νασούτι

84’ ΓΚΟΛ 4-2 η ΑΕΚ. Ο Σκόκο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Λεονάρντο με κεφαλιά έκανε το 4-2, πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

82' Κίτρινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς

80’Κόκκινη κάρτα στον Κάμπορα, ο οποίος είχε μία αψιμαχία με τον Καφέ. Ο παίκτης της ΑΕΚ έπεσε στον αγωνιστικό χώρο εντυπωσιακά και ύστερα από μία ένταση που δημιουργήθηκε ο διαιτητής άφησε τους φιλοξενούμενους με εννέα παίκτες.

77' ΓΚΟΛ 3-2 η ΑΕΚ. Ο Σκόκο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στην αριστερή γωνία του Σηφάκη.

77' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Νασούτι πέφτοντας βρήκε με την πλάτη τον Σκόκο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι

75’ ΓΚΟΛ 2-2 η ΑΕΚ. Ο Καφές έστρωσε στον Λεονάρντο και αυτός με πλασέ στη γωνία, από το ύψος του πέναλτι, έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι.

74’ Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Πρίττα, ο Νάτσο Γκαρσία

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 2-1! Ο Νέτο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και με κεφαλιά ο Τζόνσον έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

71' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο αντί του Μαντούκα.

71' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μεριέμ πήρε τη θέση του Χαβίτο.

70' Μια ανάσα από το γκολ έφτασε ο Άρης! Ο Κάμπορα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα.

69' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Φερναντέζ αντί του Αράνο.

68' Σουτ του Τζόνσον λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

65' Ο Άρης διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να έχει πετύχει κάτι το αξιόλογο.

58' Σουτ του Σκόκο απ' τα όρια της περιοχής, ο Τζεμπούρ έγινε κάτοχος της μπάλας και είχε επαφή με τον Ρονάλντο, όχι όμως τέτοια που να θεωρείται παράβαση.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 1-1! Ο Κάμπορα αξιοποίησε την εσχάτη των ποινών.

55' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραμπατζής αντικατέστησε τον Μπλάνκο.

53' Κόκκινη κάρτα στον Σάχα, πέναλτι για τον Άρη! Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ανέτρεψε τον Κάμπορα μέσα στην περιοχή.

50' Κίτρινη κάρτα στον Ρονάλντο.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44' Ο Νασούτι σηκώθηκε ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής και έπιασε την κεφαλιά, έφυγε πάνω από την εστία η μπάλα.

42' Ο Σκόκο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με στόχο το δεύτερο δοκάρι όπου εκεί βρισκόταν ο Μπλάνκο, η κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού έφυγε λίγο άουτ.

39' ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΗΣ! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κάλβο. Αυστηρή η απόφαση του Κουκουλάκη.

37' ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΕ Ο ΓΙΑΧΙΤΣ! Με δέκα παίκτες έμεινε η ΑΕΚ, καθώς ο Βόσνιος αμυντικός αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σήμερα, για χέρι μέσα στην περιοχή. Πρέπει να σημειωθεί πως πριν την παράβαση είχε αρχίσει να χάνει την ισορροπία του από σπρώξιμο του Τζόνσον.

31' Άουτ έφυγε η εκτέλεση φάουλ του Μαντούλα από καλή θέση λίγο έξω από την περιοχή.

30' Κίτρινη κάρτα στον Κάλβο.

27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 1-0!!! Το γυριστό σουτ του Τζεμπούρ κατέληξε στο αριστερό "Γ" της εστίας του Σηφάκη.

22' Ο Κάλβο έφυγε σαν βέλος στην αντεπίθεση και βγήκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Σάχα, καθυστέρησε όμως χαρακτηριστικά να πασάρει δίπλα του στον αμαρκάριστο Τζόνσον, ενώ το σουτ του Χαβίτο μέσα από την περιοχή κόντραρε πάνω στον Αραούχο.

17' Σέντρα του Αραούχο από τα δεξιά, κεφαλιά του Μαντούκα, διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ ο Σηφάκης.

14' Το παιχνίδι δεν έχει ξεφύγει από τη μετριότητα.

9' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς.

2' Εκτέλεση φάουλ του Νέτο, χάνει τον έλεγχο της μπάλας της μπάλας ο Σάχα, σώζει σωτήρια την τελευταία στιγμή ο Γιάχιτς με προβολή, προ του Νασούτι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Λαγός, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Γιάχιτς, Καφές, Μαντούκα, Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο.

Άρης (Έκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Αράνο, Ρονάλντο, Νασούτι, Νέτο, Πρίττας, Ναφτί, Χαβίτο, Κάλβο, Τζόνσον, Κάμπορα.

*Με σκισμένο παπούτσι σκόραρε ο Τζεμπούρ! Το δεξί για να ακριβολογούμε. Ο επιθετικός της "Ένωσης" άλλαξε ζευγάρι.

*Τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τους τρεις συνανθρώπους μας που έχασαν τη ζωή τους την Τετάρτη στο υποκατάστημα της MARFIN στο κέντρο της Αθήνας. Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίζονται οι παίκτες των δύο ομάδων.

*Μετά βίας 5000 άτομα βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Ευθυμιάδης (Πιερίας)