Περσινά… γλυκά σταφύλια!

Έχοντας στην αρχική του ενδεκάδα δέκα από τους έντεκα βασικούς από την περσινή χρονιά, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε για ένα ημίχρονο εξαιρετικός κόντρα στην Γουέστ Μπρομ. Στην επανάληψη έκανε και πάλι την εμφάνισή του το φετινό σύνδρομο των φιλικών. Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με τους Άγγλους στα… αποκαλυπτήρια, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Φουστέρ, Ιμπαγάσα και Μιραλάς!

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικά απολαυστικός. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την ομάδα με τον γνωστό σχηματισμό 4-2-3-1 αλλά με τους Μιραλάς και Ριέρα να αλλάζουν πλευρές και να χρησιμοποιούν πολλά προβλήματα στην άμυνα των Άγγλων. Με κινητήριο μοχλό τον Ιμπαγάσα, από τα πόδια του οποίου ξεκινούσαν όλες οι επιθέσεις των «ερυθρόλευκων» και με τον Μιραλάς, ο οποίος περνούσε ότι ώρα ήθελε τους αντίπαλους αμυντικούς ο Ολυμπιακός δημιούργησε 18 τελικές προσπάθειες για γκολ.

Αυτό ήρθε πολύ νωρίς όταν ο Ιμπαγάσα βρήκε στο 4’ τον Φουστέρ ο οποίος με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ. Στην επόμενη φάση (6'), και μια από τις δύο καλές στιγμές των Άγγλων, ο Ντόρανς εκτέλεσε φάουλ, το τοίχος σηκώθηκε, ο Κοστάντσο αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για να γίνει το 1-1.

Από εκεί και πέρα, και ύστερα από ένα καλό σουτ του Ντόρενς που ο Κοστάντσο έδιωξε σε κόρνερ, ο αγωνιστικός χώρος είχε μόνο… Ολυμπιακό. Η πίεση ερχόταν από ψηλά, ο Ιμπαγάσα μοίραζε ασίστ αριστερά και δεξιά και ο Μιραλάς σήκωνε το «Γ. Καραϊσκάκης» στο πόδι με τις ντρίμπλες του. Στο 17’ ο Φουστέρ κέρδισε πέναλτι, το μετέτρεψε σε γκολ και ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ, όμως αρχικά η κεφαλιά του Τζεμπούρ στο 20’ σταμάτησε στο δοκάρι και σε τουλάχιστον άλλες τέσσερις περιπτώσεις φάνηκαν απρόσεκτοι στα τελειώματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως σε όλα των πρωταθλητών Ελλάδας μέχρι σήμερα, ο ρυθμός έπεσε. Για τον λόγο αυτό ήρθε και το γρήγορο γκολ (47') των φιλοξενούμενων με τον Τόμας, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή και έκανε το 2-2. Ο Κοστάντστο δεν έκανε κίνηση προς την μπάλα και προτίμησε να παραμείνει όρθιος. Κάπου εκεί ακούστηκαν και κάποιες χλιαρές αποδοκιμασίες προς το πρόσωπο του Αργεντινού πορτιέρο.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να έχει τον ρυθμό και την δημιουργία των επιθέσεων του πρώτου μέρους. Στο 70’ ο Βαλβέρδε έριξε στη μάχη τους Γκρμπιτς, Τοροσίδη, Φετφατζίδη, Μαρκάνο με σκοπό να δώσει φρεσκάδα στην ενδεκάδα, όμως κάτι τέτοιο δεν φάνηκε να γίνεται με επιτυχία και η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κρατάει το πρώτο ημίχρονο σαν έναν καλό οδηγό για την συνέχεια.

Ολυμπιακός: Κοστάντσο, Μανιάτης (65’ Τοροσίδης), Αβραάμ Παπαδόπουλος (65’ Μαρκάνο), Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ριέρα (65’ Φετφατζίδης), Μιραλάς (65’ Γκρίμπιτς), Φουστέρ (76’ Κάταϊ), Τζιμπούρ (76’ Πάντελιτς).

Στον πάγκο οι: Δασκαλάκης, Παπάζογλου, Ουρτάδο

Γουέστ Μπρομ (Ρόι Χότζον): Ντάνιελς, Τζόουντς, Σόρεϊ (70' Μάτοκ), Μακ Άλει, Ντόσον, Χάρα (46' Θορν), Ντόρανς, Κόξ (61' Γουντ) , Τόμας, Φόρτσουν, Σάρνερ

Στον πάγκο οι: Κιελι, Θορν, Μίλερ, Ιμπάνιεθ, Ρουφ

Διαιτητής: Κουτσιάυτης
Βοηθοί: Γιαννουγλίδης, Τζωρτζάκος
Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»

Επιμέλεια: Χρήστος Οικονόμου