«Σωστός και ακριβοδίκαιος ο Κάκος»

Σωστές και δικαιολογημένες χαρακτήρισαν τις δύο αποβολές των συμπαικτών τους οι Κυριακίδης και Σαρρής. Οι ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη, μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό όπου οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 3-0, τόνισαν πως δεν θα πρέπει να κατηγορηθεί ο Τάσος Κακός για τις αποφάσεις τους.

Αναλυτικά όσα είπε ο Ηλίας Κυριακίδης:

«Τα δύο ημίχρονα είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. Όταν αντιμετωπίζεις μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό με αυτή τη δυναμική κι αυτή τη ποιότητα, πρέπει να τρέχεις περισσότερο για να πάρεις περισσότερες μονομαχίες. Δεν ήμασταν αρνητικοί, αλλά τα καταφέραμε μόνο σε ένα βαθμό. Είμαστε ικανοποιημένοι εν μέρει από το 0-0 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε καλά, αλλά σκεφτείτε πόσο δύσκολο ήταν για μας να αντιμετωπίσουμε με εννέα παίκτες τον Ολυμπιακό. Ήταν σωστός και ακριβοδίκαιος ο Κάκος. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να προσέξουμε εμείς και να είμαστε πιο επαγγελματίες στα δικά μας μαρκαρίσματα. Πρέπει να σταματήσουμε να κατηγορούμε τους διαιτητές, να είμαστε πιο συνεπείς και πιο επαγγελματίες».

Με τον Κυριακίδη συμφώνησε και ο Γιώργος Σαρρής. «Ήταν ακριβοδίκαιες οι αποβολές. Εμείς έπρεπε να κοιτάξουμε τον Ολυμπιακό στα μάτια και αυτό κάνουμε σε κάθε παιχνίδι».