Euro 2016

«Σωτήρας» Λονγκ

Χάρη στο γκολ του Λονγκ στο 91’, το Εϊρε πήρε 1-1 από την Πολωνία στην Ιρλανδία, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2016 και έμεινε «ζωντανό» στο «κυνήγι» της πρόκρισης.

Το Έϊρε ήρθε ισόπαλο 1-1 με την Πολωνία στην «Ντάμπλιν Αρίνα», στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του τέταρτου προκριματικού ομίλου του EURO 2016 και έμεινε στο «κόλπο» για την πρόκριση στα τελικά της Γαλλίας, αφού βρίσκεται στο -2 από τη δεύτερη προνομιούχο θέση και τις Γερμανία και Σκωτία και στο -3 από την πρωτοπόρο αντίπαλό του, η οποία με νίκη θα βρισκόταν «αγκαλιά» με την πρόκριση, με το γκρουπ να έχει πάρει «φωτιά» πλέον.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η Πολωνία κατάφερε να προηγηθεί στο 26’ με το δεύτερο γκολ του Πέτσκο με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, μετά από σύγχυση στην ιρλανδική περιοχή, ύστερα από κόρνερ, με τους φιλοξενούμενους να είναι γενικά ανώτεροι.

Στην επανάληψη, οι Βρετανοί πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Φαμπιάνσκι και έχασαν κάποιες σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία και τελικά δικαιώθηκαν στο 91’, όταν ο Λονγκ δέχτηκε την μπάλα από την πάσα του Κούλαχαν και πρόλοβε τους Γκλικ και Φαμπιάνσκι, ισοφαρίζοντας.