Βέλγιο

Τα βάζει αλλά και… μπάζει η Σταντάρ Λιέγης (video)

Έφθασε μια ανάσα από το σπουδαίο διπλό αλλά ισοφαρίστηκε στα… χασομέρια! Η Σταντάρ (αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League) προδόθηκε από την άμυνά της και ήρθε ισόπαλη (2-2) με την Κλαμπ Μπριζ.

Πολλοί την θεωρούν την πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου. Ωστόσο, η Σταντάρ Λιέγης δεν έδειξε κάτι τέτοιο σήμερα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League έφτασε μια… ανάσα από το σπουδαίο διπλό στην έδρα της περσινής πρωταθλήτριας Βελγίου, ωστόσο ισοφαρίστηκε (2-2) στα «χασομέρια». Βασικοί οι Ντοσεβί-Λαΐφης.

Η Σταντάρ προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με κοντινό πλασέ του εσωτερικού της μέσου, Μπιραμά Τουρέ έπειτα από γύρισμα του Μάε και κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 53’ είδε τον Γκέντοζ να την ισοφαρίζει με ωραίο σουτ, έπειτα από αδράνεια του Γκορό. Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές για να πετύχουν ένα τέρμα, ωστόσο η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League ήταν αυτή που κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο 22χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Τζούνιορ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στο 70’, πήρε τις κόντρες από δύο αντιπάλους του μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (86’) κάνοντας το 2-1. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Σταντάρ θα πάρει ένα σπουδαίο διπλό ήρθε ο κεντρικός αμυντικός της Κλαμπ Μπριζ, Ένγκελς, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής όντας ολομόναχος (φέρει μεγάλη ευθύνη ο Φιόρε που τον έχασε), να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αγωνίστηκε τόσο ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Ματιέ Ντοσεβί, όσο και ο δανεικός από τους «ερυθρόλευκους» στη Σταντάρ, Κωνσταντίνος Λαΐφης.