Γερμανία

Τα έχασαν όλα, αλλά δεν… έχασαν Βόλφσμπουργκ και Λειψία

Φοβερό ματς στην «Volskwagen Arena» με τις Βόλφσμπουργκ και Λειψία, που έχασαν του κόσμου τις ευκαιρίες, να έρχονται ισόπαλες 1-1.

Χωρίς νικητή έληξε το ματς της Βόλφσμπουργκ με την Λειψία (1-1), με το οποίο άνοιξε η 16η αγωνιστική της Bundesliga.

Φοβερό παιχνίδι στην «Volskwagen Arena». Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Γκόμες και εκτέλεσε εύστοχα ο Βέρχεγκ στο 15ο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι «ταύροι» αντέδρασαν και στρίμωξαν για τα καλά την ομάδα του Σμιντ που σχεδόν δεν μπορούσε να περάσει την σέντρα.

Η πίεση της Λειψίας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά το γκολ ήρθε με ωραία προβολή του Χάλστενμπεργκ ύστερα από ασίστ του Πόουλσεν στο 52’. Μετά το 1-1 ήταν η σειρά των «λύκων» να περάσουν στην επίθεση. Η είσοδος του Οριγκί βοήθησε την Βόλφσμπουργκ, όμως ο Βέλγος ήταν και ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του αφού στο 78’ αστόχησε από τα δύο μέτρα σε κενή εστία. Στο φινάλε ο Ουπαμεκανό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και λίγο πριν την εκπνοή ο Γκουλάσι κράτησε όρθια τη Λειψία με μεγάλη απόκρουση σε σουτ κοντινό σουτ του Μπρουκς.