Ισπανία

Τέσσερα γκολ και... πέντε δοκάρια η Μπαρτσελόνα! (video)

Show.. από όλες τις απόψεις για την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Βαλβέρδε «κατάπιε» τη Λα Κορούνια με σκορ 4-0, σε ένα ματς όπου οι μπλαουγκράνα σημάδεψαν πέντε φορές το δοκάρι (τα 3 ο Μέσι)!

Χάθηκε η μπάλα και το… μέτρημα στο Μπαρτσελόνα-Λα Κορούνια!

Οι παίκτες του Βαλβέρδε είχαν κέφια, ενόψει του clasico της επόμενης εβδομάδας στο «Μπερναμπέου», επικρατώντας με 4-0 της «Ντεπόρ»!

Βέβαια, το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει... επικίνδυνα, αν οι «μπλαουγκράνα» ήταν πιο εύστοχοι!

Κι αυτό γιατί μέτρησαν συνολικά 5(!) δοκάρια, εκ των οποίων τα 3 από τον Μέσι. Κι ενώ ο Αργεντινός αστόχησε σε πέναλι στο 70', όταν ο Ρούμπεν με ωραία επέμβαση είπε «όχι» στον «Λέο».

Κι ενώ στο πρώτο μέρος δεν μέτρησε κανονικό γκολ -με ραμπόνα- του Σουάρες, αφού διαιτητής και επόπτης δεν είδαν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Αντιλαμβάνεστε, ουσιαστικά, την εμφάνιση της Μπάρτσα και το πόσο μεγαλύτερη έκταση θα είχε πάρει το καρέ της.. Κάπως έτσι, πάντως, η ομάδα του Ερνέστο ανέβηκε στους 42 βαθμούς και στο +6 από τη δεύτερη Ατλέτικο, την ώρα που η Ρεάλ έχει 31 με ματς λιγότερο).

Στο 29’ ο αλτρουιστής Μέσι έδωσε… έτοιμο γκολ στον Σουάρες, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Στο 37’ ήρθε το πρώτο δοκάρι του Αργεντινού, στο 41’ ακολούθησε το δεύτερο, αλλά σε αυτή την περίπτωση ο Παουλίνιο πήρε το «ριμπάουντ» και με διαγώνιο σουτ, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Λίγο αργότερα, δε, ο Σουάρες βρήκε ξανά δίχτυα, με ραμπόνα εξ επαφής, αλλά ο διαιτητής δεν είδε πως η μπάλα είχε περάσει και δεν το μέτρησε. Η… κατηφόρα συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Δύο λεπτά μετά την επιστροφή των ομάδων στο χορτάρι, ο Σέρζι Ρομπέρτο έβγαλε υποδειγματική μπαλιά για τον Σουάρες, ο οποίος «έγραψε» το 3-0. Στο 67’ το φάουλ του Μέσι σταμάτησε στο δοκάρι (τρίτο αποψινό του), ενώ το ρεσιτάλ… γκαντεμιάς του ολοκληρώθηκε τρία λεπτά μετα, όταν ο Ρούμπεν απέκρουσε δικό του πέναλτι (το κέρδισε ο Σουάρες). Στο 75’ ο Ζόρντι Άλμπα σημάδεψε για τέταρτη φορά το δοκάρι της Λα Κορούνια, αλλά ο Παουλίνιο ήταν εκ νέου στο… σωστό σημείο για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το 4-0. Σκορ που δεν άλλαξε ως το τέλος, είτε γιατί ο Μέσι έχασε (νέα) μεγάλη ευκαιρία από πλεονεκτική θέση, είτε γιατί η προσπάθεια του Σουάρες στο 85’ σταμάτησε εκ νέου στο δοκάρι, για πέμπτη φορά απόψε!