Γερμανία

Τετράψυχη Σάλκε στην ντερμπάρα του Ρουρ

Έπειτα από ένα απίστευτο σε θέαμα και ένταση παιχνίδι, Ντόρτμουντ και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες 4-4 για την 13η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα, με τους «βασιλικούς μπλε» να επιστρέφουν από το 4-0.

Τι είδαν τα μάτια μας! Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, αντάμειψε και τον πιο απαιτητικό ποδοσφαιρόφιλο, απέδειξε τα πολλά ψυχικά αποθέματα της Σάλκε, αλλά και τα τρομερά αγωνιστικά προβλήματα-παιδικές ασθένειες της φετινής Ντόρτμουντ.

Πως όχι, από τη στιγμή που οι βεστφαλοί προηγήθηκαν 4-0 στο ημίχρονο στο ντέρμπι έπειτα από μονόλογο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Σάλκε επέστρεψε εμφατικά και πήρε τον βαθμό στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ομπαμεγιάνγκ στο 72ο λεπτό, σε δυσμενή θέση ο τεχνικός των «κίτρινων», Πίτερ Μπος.

Και όμως, όλα έμοιαζαν ιδανικά για τη Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, προηγήθηκε με 4 γκολ σε 13 λεπτά από το 12’ έως το 25’, με σκόρερ τους Ομπαμεγιάνγκ, Γκέτσε και Γκερέιρο, ενώ ένα τους πρόσφερε με αυτογκόλ ο Σταμπούλι. Η αντίδραση της Σάλκε ήταν εκπληκτική, καθώς στο 61’ μείωσε σε 4-1 με καταπληκτικό σε εκτέλεση τέρμα του Μπουργκστάιλερ, σιγά-σιγά κέρδιζε ψυχολογία και μέτρα στο γήπεδο, για το 4-2 στο 65΄, το 4-3 στο 86΄με τον Καλιγκούρι και την απόλυτη ισοφάριση στο 94’ με τον Νάλντο.

Με αυτό τον βαθμό, η Σάλκε έφτασε στους 24 και έπεσε στην 3η θέση, με τη Λειψία να ανεβαίνει 2η χάρη στο 2-0 επί της Βέρντερ Βρέμης. Η Ντόρτμουντ, είναι προσωρινά 4η με 21 βαθμούς.

Στα άλλα παιχνίδια, η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 στην έδρα της Άιντραχτ και επανήλθε σε τροχιά Ευρώπης, η Φράιμπουργκ επικράτησε 2-1 της Μάιντς μπροστά στο κοινό της και «ξεκόλλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η Άουγκσμπουργκ, με νικητήριο γκολ του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού, Άλμπερτ Φινμπόγκασον, νίκησε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ εντός έδρας και σκαρφάλωσε στην 7η θέση.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (24/11)

Ανόβερο-Στουτγκάρδη 1-1 (76’ Φάλκραγκ / 24’ Ασάνο)

Σάββατο (25/11)

Ντόρτμουντ-Σάλκε 4-4 (12’ Ομπαμεγιάνγκ, 18’ Σταμπούλι (αυτ.), 20’ Γκέτσε, 25’ Γκερέιρο/ 61’ Μπουργκστάιλερ, 65’ Χαρίτ, 86’ Καλιγκούρι, 94’ Νάλντο)
Λειψία-Βέρντερ Βρέμης 2-0 (34’ Κέιτα, 86’ Μπερνάρντο)
Φράιμπουργκ-Μάιντς 2-1 (51’ Πέτερσον, 91’ Καθ / 92’ Μπέργκριν)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 0-1 (76’ Βολάντ)
Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-1 (51’ Γκρέγκοριτς, 78’ Φινμπόγκασον /40’ Ντίνταβι)
Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου (19:30)