Κύπρος

Τετράσφαιρος ΑΠΟΕΛ, «κόλλησε» η ΑΕΚ

Τη… φόρα που έχει πάρει στα ευρωπαϊκά παιχνίδια μετέφερε και στο πρωτάθλημα ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε 4-0 της Πάφου στην 11η αγωνιστική. Έσωσε το βαθμό στο 82’ η ΑΕΚ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον Απόλλωνα.

Δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επιβλήθηκε 4-0 της Πάφου στην ενδέκατη αγωνιστική της Α’ Εθνικής Κύπρου.

Η ομάδα της Λευκωσίας, με φόρα από τις δύο ισοπαλίες με τη Ντόρτμουντ στο Τσάμπιονς Λιγκ, άστραψε και βρόντηξε στο σημερινό ματς, επιστρέφοντας θεαματικά στα τρίποντα.

Το σκορ άνοιξε στο 39’ ο Ποτέ, ο οποίος στο 55’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Σειρά πήρε ο Μακρής, με δύο προσωπικά γκολ στο 87’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Από έναν βαθμό πήραν ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού, μετά το μεταξύ τους 1-1.

Ο Απόλλων ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 20ό λεπτό του ματς με τον Μαγκλίτσα, με την ομάδα της Λάρνακας να σώζει το βαθμό στο 82’ με τον Τρικόφσκι και να γνωρίζει την πρώτη της απώλεια βαθμών μετά από τέσσερα ματς.