Ισπανία

«Θρίλερ» με καταλανικό φινάλε

Χάρη στο γκολ του Πέρεθ στις καθυστερήσεις, η Εσπανιόλ πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στο «Ανοέτα» επί της Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Primera Division.

Η Εσπανιόλ νίκησε με 3-2 τη Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Primera Division με γκολ στις καθυστερήσεις και βρέθηκε στο -1 από την προνομιούχο εξάδα που οδηγεί στο Euriopa League, μπαίνοντας στο «κόλπο» για την ευρωπαϊκή διεκδίκηση.

Αντίθετα, οι Βάσκοι παρέμειναν στη 18η θέση και επαναλαμβάνουν τα άσχημα ξεκινήματα των δύο τελευταίων χρόνων, περιμένοντας όλοι την ανάκαμψή τους στους επόμενους αγώνες.

Το ματς ήταν δραματικό από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον Αγκιρέτσε να ανοίγει το σκορ, τον Μορένο να ισοφαρίζει με πέναλτι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, τον Ρόκο να φέρνει την «ανατροπή» για τους Καταλανούς, τον Ζόνατας να ισοφαρίζει στο 87’ και τον Πέρεθ να δίνει τη νίκη στους δύο φορές φιναλίστ του Κυπέλλου UEFA στο 90’. Ενδιάμεσα και στο 43’ είχε αποβληθεί ο Ρούλι για τους γηπεδούχους.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρούλι, Μπρούμα (42’ Οιγερ), Ελουστόντο, Ρέγες, Γκονζάλεθ, Λα Μπέγια, Γκρανέρο, Ιγιαραμέντι, Κανάλες, Βέλα (79’ Κάστρο), Αγκιρέτσε (79’ Ζόνατας)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάου, Ρομπέρ (78’ Λόπεθ), Γκονζάλεθ, Ρόκο, Φουέντες, Ντιόπ, Σάντσεθ, Πέρεθ, Ασένσιο (85’ Κάνιας), Αλβαρεθ (65’ Μπούργκι), Μορένο