Ιταλία

Θυμήθηκε τα παλιά η Μίλαν!

Τον παλιό της εαυτό θυμήθηκε η Μίλαν. Οι ροσονέρι πήραν το ντέρμπι με την Λάτσιο στο «Σαν Σίρο» (2-1), έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και γλυκοκοιτάζουν και πάλι την Ευρώπη.

Συνεχίζει να ανεβαίνει η Μίλαν! Η ομάδα του Γκατούζο πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τη Λάτσιο επικρατώντας 2-1 στο «Σαν Σίρο», με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο.

Οι ροσονέρι άνοιξε το σκορ με δυνατή κεφαλιά του Κουτρόνε στο 15ο λεπτό, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Μόλις πέντε λεπτά μετά, οι Ρωμαίοι απάντησαν με κοντινό σουτ του Μάρουσιτς (20’). Η Μίλαν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε το γκολ, που τελικά της έδωσε τη νίκη, με κεφαλιά του Μποναβεντούρα ύστερα από σέντρα του Καλάμπρια. Οι λατσιάλι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και στο δεκάλεπτο μεταξύ 60 και 70 είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, όμως ο Ντοναρούμα έβγαζε τα πάντα.

Έτσι, η Μίλαν έφτασε τους 34 βαθμούς και πλέον διεκδικεί και πάλι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στην 3η θέση με 46 έμεινε η Λάτσιο.