Ιταλία

Τη βρήκε με δέκα και την… διέλυσε (vids)

Πριν καλά-καλά αρχίσει, τελείωσε το Νάπολι-Μίλαν αφού οι «ροσονέρι» έπαιζαν με δέκα από το 1’. Άντεξαν την πίεση για 70 λεπτά, αλλά στο τέλος κατέρρευσαν και ηττήθηκαν με σκορ 3-0.

Για 70 λεπτά η Μίλαν κρατούσε με νύχια και με δόντια την ισοπαλία στο «Σαν Πάολο» καταφέρνοντας μάλιστα για αρκετή ώρα να μην δεχθεί ευκαιρίες από τη Νάπολι, παρά το γεγονός πως στην πρώτη φάση του αγώνα έμεινε με παίκτη λιγότερο!

Σε ανατροπή του Χάμσικ από τον Ντε Σίλιο ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων που όμως δεν βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ αφού ο Ντιέγκο Λόπεθ κατάφερε να αποκρούσει το χτύπημα του Ιγκουαΐν.

Μάλιστα, οι «ροσονέρι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και το απίθανο, να προηγηθούν δηλαδή, αν στο 39’ κεφαλιά του Μποναβεντούρα μετά από σέντρα του Μποκέτι δεν σταματούσε στο δοκάρι!

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο οι παίκτες του Ιντσάγκι έδειχναν σημάδια κόπωσης, οι Ναπολιτάνοι γίνονταν ολοένα και πιο απειλητικοί. Βέβαια, η καλύτερη στιγμή τους στο ματς ήρθε μετά από μια ώρα αγώνα και από τα πόδια αντιπάλων, με τον Παλέτα να γλιτώνει χάρη στο δοκάρι το αυτογκόλ όταν προσπάθησε να διώξει γύρισμα του Καγιεχόν.

Στο 70’ οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ με το σουτ του Χάμσικ μετά από άσχημο διώξιμο του Μπονέρα και από εκεί και πέρα ήρθε η κατάρρευση για τους φιλοξενούμενους, που δέχτηκαν άλλα δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά. Ο Ιγκουαΐν με ωραίο τελείωμα στο 74’ πήρε ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι, ενώ στο 76’ και μετά από τρικυμία στην αντίπαλη άμυνα, ο Γκαμπιαντίνι με τακουνάκι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.