Γερμανία

Τη λύτρωσε ο Μπομπαντίγια!

Στις νίκες επέστρεψε η Άουγκσμπουργκ ύστερα από τέσσερις αγώνες, καθώς νίκησε με 2-1 της Στουτγκάρδης και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Σουηβοί παρέμειναν στην ζώνη του υποβιβασμού.

Τέλος στα αρνητικά αποτελέσματα στην Μπουντεσλίγκα έβαλε η Άουγκσμπουργκ. Οι Βαυαροί κατάφεραν να υποτάξουν την Στουγκάρδη με 2-1 για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος και να δώσουν χαρά στους οπαδούς τους στην «SGL Arena».

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Βέρνερ μόλις στο 7’, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν για πολύ την πρωτοπορία στο σκορ. Ύστερα από 15 λεπτά ο Γκίντσεκ ισοφάρισε σε 1-1, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Όμως τη λύση για την Άουγκσμπουργκ έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο πρώην επιθετικός του Άρη, Μπομπαντίγια. Συγκεκριμένα στο 73’ έβαλε μπροστά τους Βαυαρούς με 2-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Άουγκσμπουργκ ξεπέρασε την Σάλκε που αγωνίζεται την Κυριακή (19/4) απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, καθώς έφτασε τους 42 βαθμούς και πλέον βρίσκεται κοντά στην εξασφάλιση ενός από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Δραματική είναι η κατάσταση στο στρατόπεδο της Στουτγκάρδης, αφού διατηρήθηκε στην προτελευταία (17η) θέση της κατάταξης και δυσκολεύει αρκετά η παραμονή της στην Μπουντεσλίγκα.