Oλλανδία

Τί ματς, Θέε μου;

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, η Αλκμάαρ πήρε διπλό μέσα στην έδρα της Χεράκλες με σκορ 6-3. Τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα πέντε στο δεύτερο, ίσως στο ματς της χρονιάς.

Χέρακλες-Αλκμάαρ 3-6! Όχι δεν είναι ψέμα! Είναι, πιθανότατα, το ματς της χρονιάς και όποιος δεν το είδε, μπορεί να νιώθει... στεναχωρημένος.

Η Αλκμάαρ μπήκε στο γήπεδο με τέρμα το γκάζι και στο 34' είχε πετύχει τρία τέρματα. Στο 4' ο Γιάνσεν, στο 32' με πέναλτι ο Χένρικσεν και στο 34 ο Βαν Όρεμ είχαν διαμορφώσει το 0-3. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπρουνς μείωσε σε 3-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν «φορτσάτοι» και στο 64' ο Γιάχανμπακς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τέρματα στο 67' και το 74' μείωσαν σε 4-3. Σκόρερ οι Φλέντερους και Βέγκχορστ, αντίστοιχα. Στο 80', ο Μπρουνς με αυτογκόλ έκανε το 5-3 και το τελικό 6-3 για την Αλκμάαρ διαμόρφωσε ο Ριένστρα στο 84'.

Στα υπόλοιπα ματς, η Φίτεσε κέρδισε 3-0 την Χέρενφεεν, η Τβέντε πήρε διπλό με 1-0 στην έδρα της Ρόντα, ενώ Βίλεμ και Ντε Γκράαφτσαπ έμειναν στο 0-0.