Ιταλία

Την έστησε στο… απόσπασμα!

Την εκτέλεσε από τα… 11 βήματα! Χάρη σε δύο εκτελέσεις πέναλτι, μία στην αρχή και μία στο τέλος του ματς, η Ουντινέζε έκαμψε την αντίσταση της Πεσκάρα (3-1) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα!

Ουντινέζε και με τη… βούλα! Η ομάδα του Λουίτζι Ντελνέρι χρειάστηκε δύο πέναλτι για να επικρατήσει με 3-1 της Πεσκάρα στο «Φρίουλι» και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ουντινέζε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Ζαπάτα κέρδισε το πέναλτι και ο Τερό ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο 71’ έκανε το 2-0 για την ομάδα του για να έρθει τρία λεπτά αργότερα ο Ακουιλάνι να μειώσει το σκορ, να προσθέσει άγχος στους γηπεδούχους και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, πάντως, ο Ζαπάτα κέρδισε εκ νέου πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Ουντινέζε.