Πορτογαλία

Την έσωσε ο Εντερ

Χάρη στο γκολ του Εντερ στο 95’, η Μπράγκα έσωσε την ισοπαλία στην έδρα της Πάσος Φερέιρα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Superliga.

Η Μπράγκα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις 2-2 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Superliga και απλά βρέθηκε στο +5 στην τέταρτη θέση από την πέμπτη Γκιμαράες, στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει το καλό «εισιτήριο» για το Europa League της επόμενης περιόδου και να αποφύγει τους πολλούς προκριματικούς αγώνες στην περίπτωση που δεν κατακτήσει το Κύπελλο στον τελικό κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και έχοντας χάσει τις ελπίδες της για την πρώτη τριάδα προ πολλού.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν μάλλον την τελευταία τους ευκαιρία για να μπουν «σφήνα» στην προνομιούχο πεντάδα, απέχοντας εφτά πόντους από αυτή.

Πάντως, το ματς πέρασε από «χίλια κύματα», με τους φιναλίστ του Europa League του 2011 να προηγούνται με τον Σάντος και τους γηπεδούχους να κάνουν την «ανατροπή» και να προηγούνται με τους Ουτάδο και Πίντο και τον Εντερ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.

Η σύνθεση της Μπράγκα: Μάθιους, Μπαϊάνο, Σάντος, Αντρέ Πίντο, Τιάγκο Γκόμες, Ντανίλο, Λουίζ Κάρλος (74’ Ράφα Σίλβα), Πάρδο, Τίμπα (86’ Αλαν), Πέδρο Σάντος (46’ Σαλβαδόρ Αγκρα), Εντερ

«Έκοψε» το δρόμο της Μπελενένσες για την Ευρώπη η αδιάφορη Ρίο Αβε, επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της αντιπάλου της και την άφησε στο -7 από την πεντάδα.