Ιταλία

Την… πάτησε στο φινάλε η Λάτσιο!

Η Λάτσιο κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 90’+3’, ωστόσο η Φιορεντίνα κέρδισε σε εκείνο το λεπτό πέναλτι με το οποίο ο Μπαμπακάρ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

«Εγκεφαλικό» για την Λάτσιο στα… χασομέρια!

Οι Ρωμαίοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο η Φιορεντίνα κέρδισε σε εκείνο το λεπτό πέναλτι και ο Μπαμπακάρ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Το ματς ήταν εξαιρετικό σε όλη τη διάρκειά του, είχε πάρα πολλές φάσεις και γκολ για την Λάτσιο στο πρώτο μέρος. Με την συμπλήρωση 25 λεπτών, λοιπόν, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ντε Βράι να σκοράρει με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Λουίς Αλμπέρτο. Το γκολ αυτό έκανε τον ρυθμό του αγώνα ακόμη καλύτερο, οι δύο ομάδες έχαναν την μία ευκαιρία μετά την άλλη αλλά το σκορ δεν άλλαζε. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Λάτσιο θα πάρει μια σημαντική νίκη και θα πιάσει την Ρόμα στην τέταρτη θέση, την… πάτησε στο τέλος.

Ο Καϊσέδο στο 92’ κι ενώ είχε μπει πέντε λεπτά νωρίτερα στο ματς, στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα κλώτσησε τον Πετσέγια και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ένα λεπτό μετά, ο Μπαμπακάρ ευστόχησε στο πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.