Πορτογαλία

Την πιέζει η Πόρτο…

Η Πόρτο νίκησε 2-0 τη Ζιλ Βιθέντε και συνέχισε να κυνηγά την Μπενφίκα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μεγάλο ρόλο στην επικράτηση έπαιξε ο Μαρτίνεζ ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, στο 12ο και 86ο λεπτό. Έτσι οι «δράκοι» παρέμειναν τρεις βαθμούς πίσω από την μεγάλη τους αντίπαλο και μαθηματικά ελπίζει στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Βαθμό έχασε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Εστορίλ εκτός έδρας. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Σεμπα στο 25ο λεπτό και στο 55’ ο Εβέρτον διαμόρφωσε το –τελικό- σκορ.

Η Μορεϊρένσε νίκησε 3-1 την Σετουμπάλ η οποία αντιμετωπίζει τον κίνδυνο υποβιβασμού.