Ιταλία

Την Τορίνο δεν θα την ξεγράφεις!

Μπορεί να είναι ντεφορμέ, αλλά η Τορίνο έβγαλε ψυχή! Παρόλο που 20 λεπτά πριν τη λήξη έχανε με δυο γκολ από την Ουντινέζε, η «γκρανάτα» βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει και να αγγίξει μεγάλη ανατροπή (2-2).

Σε καλή κατάσταση δεν είναι. Στόχους ουσιαστικά δεν έχει. Έστω κι έτσι όμως, η Τορίνο έβγαλε ποδοσφαιρικό εγωισμό.

Απέναντι στη φορμαρισμένη Ουντινέζε, η «γκρανάτα» φάνηκε να χάνει τη γη κάτω απ’ τα πόδια της, ωστόσο κατάφερε να μείνει τελικά όρθια (2-2).

Μετά από ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το Ολυμπιακό Στάδιο με γκολ του Γιάνκτο στο 50’. Έδειξαν, δε, να πηγαίνουν… καρφί για την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, όταν ο Πέριτσα διεύρυνε το προβάδισμά τους στο 68’.

Ωστόσο, η Τορίνο δεν παραιτήθηκε. Πρώτα λοιπόν ο Μορέτι μείωσε το σκορ (70’) και λίγο αργότερα ο Μπελότι κατάφερε να φέρει την κατάσταση στα ίσια. Κι αν στις καθυστερήσεις δεν δινόταν χέρι σε κοντρόλ του πριν εκτελέσει, ο ίδιος θα υπέγραφε μεγάλη ανατροπή για τους γηπεδούχους.