Γαλλία

Της «έκλεισε το σπίτι»! (video)

Με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Γκινγκάμπ πέρασε σαν… σίφουνας από το «Stade des Lumieres», νικώντας 3-1 την Λιόν, που είχε προηγηθεί.

Πριν το παιχνίδι, η Λιόν μετρούσε έξι συνεχόμενες νίκες επί της Γκινγκάμπ, ανεξαρτήτως έδρας. Τα σερί, όμως, κάποτε διακόπτονται και αυτό έγινε στο «Stade des Lumieres», στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Σαμπιονά. Η ομάδα από τη Βρετάνη έκανε ένα επιβλητικό πέρασμα, νικώντας με σκορ 3-1, στο οποίο έφτασε, μάλιστα, με ανατροπή.

Η Ολιμπίκ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και ευτύχησε να προηγηθεί με χτύπημα πέναλτι του Λακαζέτ στο 37’. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν μια άλλη ιστορία, αφού μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, η Γκινγκάμπ έφτασε στην ανατροπή. Στο 47’ ο Σαλιμπίρ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 52’ ο Κοκό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο δεύτερος πέτυχε άλλο ένα γκολ στο 77’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, που παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Για την Λιόν, αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα και τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Πρόγραμμα-Αποτελέσματα 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21/10
Μονακό-Μονπελιέ 6-2
(36’ πεν. Φαλκάο, 49’ Εμπαπέ Λοτίν, 64’ Τζέμερσον, 74’ Ζερμέν, 76’ Λεμάρ, 89’ Τραορέ - 9’, 61’ πεν. Μπουντεμπούζ)

Σάββατο 22/10 (21:00)
Λιόν-Γκινγκάμπ 1-3
37’ πεν. Λακαζέτ - 47’ Σαλιμπίρ, 52’, 77’ Κοκό