Βέλγιο

Το VAR έδωσε τον βαθμό στην Μπριζ

Τις… ευεργετικές δυνατότητες της τεχνολογίας απόλαυσε η Κλαμπ Μπριζ, που ισοφάρισε σε 2-2 την Έουπεν, με διπλή βοήθεια από το Video Assistant Referee, στην 17η αγωνιστική της Jupiler League.

Θέση για ένα πέναλτι που υποδείχτηκε λανθασμένα και ένα που… παραλίγο να μην δοθεί πήρε το Video Assistant Referee και βοήθησε την Μπριζ να ισοφαρίσει σε 2-2 την Έουπεν.

Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας άφησε πολύτιμους βαθμούς στην έδρα της ουραγού, όμως, τουλάχιστον, γλίτωσε τα χειρότερα, διατηρώντας το +6 από την δεύτερη θέση.

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο για την Μπριζ, η Έουπεν προηγήθηκε 2-0 με… αιφνιδιασμό, αφού προηγήθηκε στο ένατο μόλις λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα στο 18’.

Το VAR ήταν αυτό που δεν… άφησε να γίνει το 3-0 στο 55’. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Λεγιέ, όμως όπως φάνηκε στο βίντεο η παράβαση έγινε οριακά έξω από την περιοχή, με αποτέλεσμα να δοθεί, τελικά, φάουλ.

Η Μπριζ αντέδρασε στο 68’ και μείωσε με τον Ντένις, για να πάρει ξανά… σειρά το βίντεο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το επικίνδυνο παίξιμο του Λότιες πάνω στον Ντιαμπί πέρασε αρχικά απαρατήρητο από τον διαιτητή. Μετά από χρήση βίντεο η παράβαση καταλογίστηκε και ο Φόρμερ ευστόχησε για το τελικό 2-2.