Γενικά

Το Καμερούν πέταξε εκτός Κόπα Άφρικα την Γκαμπόν!

Εκτός Κόπα Άφρικα η Γκαμπόν! Η οικοδέσποινα της διοργάνωσης αποκλείστηκε, καθώς δεν κατάφερε την τελευταία αγωνιστική να νικήσει το Καμερούν (0-0), το οποίο πέρασε παρέα με την Μπουρκίνα Φάσο.

Τα έκανε… θάλασσα η Γκαμπόν. Η διοργανώτρια του Κόπα Άφρικα αποκλείστηκε από τη συνέχεια, αφού δεν κατάφερε την τελευταία αγωνιστική να νικήσει το Καμερούν (0-0), το οποίο πέρασε παρέα με την Μπουρκίνα Φάσο (2-0 τη Γουινέα Μπισάου).

Η Γκαμπόν ήταν καλύτερη σε όλο το ματς από το Καμερούν, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ. Μεγαλύτερη όλων στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπουανγκά σημάδεψε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Οντόα έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Εντόνγκ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπουρκίνα Φάσο επικράτησε 2-0 της Γουινέα Μπισάου και προκρίθηκε ως πρώτη από τον πρώτο όμιλο λόγω της διαφοράς τερμάτων. Ο Νακουλμά στο 12’ άνοιξε το σκορ σε κενή εστία, για να μοιράσει στο 58’ την ασίστ στον Τραορέ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.