Γερμανία

Το πήρε πάνω του ο Λεβαντόφσκι (video)

Η Μπάγερν ζορίστηκε στη Βρέμη, όμως ο Λεβαντόφσκι με δύο γρήγορα γκολ έκανε όλη τη δουλειά κόντρα στη Βέρντερ (2-0). Τα έκανε μαντάρα η Λεβερκούζεν, μεγάλο «διπλό» για Βόλφσμπουργκ.

Το απόλυτο στη Bundesliga έκανε η Μπάγερν. Οι Βαυαροί πέρασαν 2-0 από την έδρα της Βέρντερ και συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Όλη τη δουλειά για την ομάδα του Αντσελότι, που ζορίστηκε αρκετά στη Βρέμη, έκανε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός άνοιξε το σκορ από θέση οφσάιντ στο 72’ με κοντινό πλασέ και τρία λεπτά αργότερα με νέο τέρμα σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του (75’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

Παρά την εξαιρετική της εικόνα, η Μπάγερ Λεβερκούζεν τα έκανε μαντάρα απέναντι στην Χοφενχαϊμ, δεν μπόρεσε να καθαρίσει το παιχνίδι και η μαχητική ομάδα του Νάγκελσμαν έφυγε με τον βαθμό, 2-2, από την «BAY Arena».

Μεγάλο «διπλό» για την Βόλφσμπουργκ που χάρη σε τέρμα του Ντίνταβι από το 22ο λεπτό «πέρασε» (0-1) από την Φρανκφούρτη και την έδρα της Άιντραχτ.

Πρώτη νίκη στη Bundesliga για την Στουτγκάρδη που επικράτησε εντός έδρας με σκορ 1-0 απέναντι στη Μάιντς. Σώθηκε στο τέλος η Άουγκσμπουργκ, που κατάφερε να σώσει τον βαθμό στην έδρα της (2-2) απέναντι στην Γκλάντμπαχ με τέρμα του Σέρχιο Κόρδοβα, ο οποίος είχε απασχολήσει την ΑΕΚ στις αρχές του καλοκαιριού.