Αγγλία

Το ρεκόρ που διατηρεί το «ασχημόπαπο» έως σήμερα…

Πριν από εννέα χρόνια ο Φαν Ντερ Σαρ «έσπαγε» το ρεκόρ του τερματοφύλακα με τα περισσότερα λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ.

Πριν από εννέα χρόνια ο Έντβιν Φαν Ντερ Σαρ «έσπαγε» το ρεκόρ του τερματοφύλακα με τα περισσότερα λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, υπερασπιζόμενος την εστία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Χόθορνς» απέναντι στη Γουέστ Μπρομ (5-0).

Το σερί του Ολλανδού τερματοφύλακα άρχισε να μετρά από τις 8 Νοεμβρίου του 2008 και το γκολ του Σαμίρ Νασρί στο 48ο λεπτό ενός ντέρμπι με την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς» (σ.σ. νίκη των «κανονιέρηδων» με σκορ 2-1). Τέλος έβαλε ο Ρόκε Σάντα Κρουζ στο «Ολντ Τράφορντ», με τον τότε Παραγουανό επιθετικό της Μπλάκμπερν να νικά τον υψηλόσωμο πορτιέρο στο 32ο λεπτό ενός παιχνιδιού που η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον κατάφερε εν τέλει να κερδίσει με σκορ 2-1.