Ιταλία

Το… τρένο της Αταλάντα πάει Ευρώπη

Ακόμη πιο κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Europa League βρέθηκε η Αταλάντα που νίκησε 3-0 την Σασουόλο για την 22η αγωνιστική της Serie A.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις της έδωσε η Αταλάντα.

Η ομάδα του Γκασπερίνι δείχνει να αντέχει και παραμένει στην κούρσα για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, διεκδικώντας την παρουσία της στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Τελευταίο «θύμα» της η Σασουόλο που υποκλίθηκε (πιο δύσκολα από ό,τι μαρτυρά το τελικό 3-0) στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μασιέλο από στημένη φάση κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ, το οποίο δεν άλλαξε μέχρι να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο, Κριστάντε (83’) και Φρόιλερ (86’) διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολή του Γκολντανίγκα στις καθυστερήσεις.