Ισπανία

Το… χαβά τους Βαλβέρδε και Βιγιαρεάλ

Η Μπιλμπάο έφυγε με διπλό από την έδρα της Χετάφε (1-0) και εδραιώνεται στις θέσεις της Ευρώπης, την ώρα που το… τρένο, Βιγιαρεάλ δεν σταμάτησε ούτε με την Γρανάδα (1-0) και πάει φουλ για Ch. League!

Με νίκες -έστω κι όχι εντυπωσιακές- προχώρησαν στις υποχρεώσεις τους στην Primera Division οι Μπιλμπάο και Βιγιαρεάλ!

Η ομάδα του Βαλβέρδε επικράτησε 1-0 της Χετάφε, πήρε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση, έχοντας πλέον εδραιωθεί στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Ουίλιαμς που είναι... on fire το τελευταίο διάστημα και ο οποίος έδωσε την εκτός έδρας νίκη, έστω κι αν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έχασαν απίστευτη εξ' επαφής ευκαιρία για να κλέψουν την ισοπαλία.

Ύστερα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, η Βιγιαρεάλ (με δυσκολία) βρήκε το δρόμο προς τη νίκη. Με πέναλτι του Σοριάνο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το κίτρινο υποβρύχιο επικράτησε 1-0 της Γρανάδα και έφτασε τους 44 βαθμούς, πιάνοντας στη τρίτη θέση τη Ρεάλ Μαδρίτης, που βέβαια αγωνίζεται την Κυριακή. Το... βασικό, βέβαια, είναι πως οι κίτρινοι βρίσκονται στο +10 από την πέμπτη θέση, δείγμα του ότι το πάνε... μια χαρά για να 'ναι μέσα στην τετράδα και να κουνήσουν (έστω και μέσω προκριματικών) το σεντόνι του Champions League.