Ιταλία

Τριάρα στη Μίλαν και… μια τελευταία ελπίδα για Ευρώπη η Τορίνο

H Τορίνο πήρε εμφατική νίκη επικρατώντας 3-1 της Μίλαν, βρίσκεται στο -1 από την 7η θέση και έχει έστω και λίγες ελπίδες για να… κλέψει στο φινάλε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Όσο ζει… ελπίζει για Ευρώπη η Τορίνο! Η «γκρανάτα» με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με το εμφατικό 3-1 της Μίλαν, ανέβηκε 8η και βρίσκεται στο -1 από τη Φιορεντίνα. Ελπίζει, λοιπόν, πως τελευταία αγωνιστική θα περάσει από την έδρα της αδιάφορης Αταλάντα, ενώ οι «βιόλα» δεν θα κάνουν νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια τους και θα κλέψουν το ευρωπαϊκό εισιτήριο στο φινάλε.

Η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς κυριάρχησε στο πρώτο μέρος. Είχε την υπεροχή και πολύ μεγάλη ουσία, βρίσκοντας στο 26ο λεπτό το προβάδισμα με τον Ζαπάτα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ροντρίγκες. Και σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα, ήταν η σειρά του Μπελανόβα να «φτιάξει» το 2-0 το οποίο πέτυχε ο Ίλιτς.

Η Μίλαν δεν… ταρακουνήθηκε από το προβάδισμα δύο τερμάτων της «γκρανάτα», μπήκε νωθρά στο δεύτερο μέρος και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό η Τορίνο βρήκε τρίτη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Ροντρίγκες να γράφει το 3-0.

Στο 55ο λεπτό οι «ροσονέρι» κέρδισαν πέναλτι, ο Μπενασέρ δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα και μείωσε σε 3-1. Αυτό το γκολ έκανε τους φιλοξενούμενους να ανέβουν ψηλά στο γήπεδο, να ψάξουν και δεύτερο τέρμα, αλλά δεν το βρήκαν ποτέ και το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα…