Αγγλία

Τότεναμ… χαλάρωσε! (video)

Σε ανώμαλη προσγείωση ανάγκασε η Κρίσταλ Πάλας την Τότεναμ! Χωρίς να ψαρώσει απ’ την εντυπωσιακή πορεία της συμπολίτισσας σε Αγγλία και Ευρώπη, η ομάδα του Πάρντιου την πέταξε έξω από το Κύπελλο (0-1)

Έγινε -με την μαγκιά της- διεκδικήτρια του πρωταθλήματος. Πήρε πλεονέκτημα για να συνεχίσει ΚΑΙ στο Europa League.

Πάνω που η Τότεναμ, όμως, άρχισε να πιστεύει ότι είναι ανίκητη, η Κρίσταλ Πάλας την προσγείωσε ανώμαλα στην πραγματικότητα.

Απτόητη από την προέλαση της συμπολίτισσάς της, η ομάδα του Άλαν Πάρντιου άντεξε στο «Γουάτ Χαρτ Λέιν» κι έφυγε από ‘κει με τεράστια πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας (1-0).

Εκμεταλλευόμενοι και τις αρκετές αλλαγές που είχαν τα «σπιρούνια» στην ενδεκάδα, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με άψογο σουτ του Κέλι από δύσκολη θέση.

Παρόλο λοιπόν που δέχθηκαν πίεση στο δεύτερο ημίχρονο, προστάτευσαν μέχρι το τέλος το υπέρ τους σκορ. Έτσι, τερμάτισαν το αήττητο σερί οκτώ αγώνων που έτρεχε η ομάδα του Ποκετίνο και την υποχρέωσαν να… συγκεντρωθεί στις υποχρεώσεις της στις υπόλοιπες διοργανώσεις.