Ιταλία

Του Αγίου… Αντόνιο για Ίντερ!

Ανήμερα του Αγ. Αντωνίου έκανε το… θαύμα του ο Αντόνιο Καντρέβα! Με δικό του γκολ στην παράταση, η Ίντερ γλίτωσε μέγα «κάζο» στο Μιλάνο και με το 3-2 επί της Μπολόνια πέρασε στους «8» του Κυπέλλου!

Τις τάσεις της Ίντερ να επιστρέψει στα… χαστούκια σταμάτησε ο Αντόνιο Καντρέβα!

Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, ο 29χρονος, δευτερόλεπτα μετά από τις δύο, μεγάλες ευκαιρίες της Μπολόνια να προκαλέσει «έμφραγμα» στο Μιλάνο, σκόραρε στο 8ο λεπτό της παράτασης -με την μπάλα, μάλιστα, να κοντράρει πάνω στον Οικονόμου!- δίνοντας τη νίκη με σκορ 3-2 στους «νερατζούρι» και μαζί, την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου!

Οι γηπεδούχοι, που συνέχισαν να θυμίζουν κάτι από τα… παλιά, φτάνοντας τις έξι σερί νίκες (οι πέντε στο πρωτάθλημα, από τις 11/12), προηγήθηκαν 2-0 με την απίθανη γκολάρα του Μουρίγιο στο 33’ και το τέρμα του Παλάσιο μόλις έξι λεπτά αργότερα, με τους φιλοξενούμενους να ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι γρήγορα, με τον Τζεμαϊλί να μειώνει στο 43’ σε 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι η Ίντερ φαινόταν να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό, η Μπολόνια έφερε στα ίσα το ματς, με τον Ντόνσα, στο 73’ και η αναμέτρηση οδηγήθηκε, τελικά, στην παράταση, εκεί όπου, όπως είπαμε, «καθάρισε» ο Καντρέβα, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του, που συνεχίζει -έστω και με άγχος απόψε- να πηγαίνει… τρένο στην Ιταλία!